ebad
13 بهمن 1401 - 11:37

«مستضعفان ملت» وارث اسناد «املاک پهلوی»/ بیش از ۱۵۰۰ سند سهم گیلانی‌ها شد

۱۳۵هزارمین اسناد املاک مستضعفان که پیش‌تر توسط خاندان پهلوی غصب شده بود طی مراسمی در رشت به صاحبان اصلی آن، واگذار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حمیدرضا دنیادیده: سال ۱۳۹۲ بود که حسب دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اقدام به واگذاری اسناد املاک غصب شده پهلوی به مردم مستضعف کرد. 

این اسناد مربوط به املاکی است که در دوره پهلوی به زور از مردم گرفته و به نفع این خاندان منحوس مصادره شده بودند. 

در مصلی امام خمینی (ره) رشت طی مراسمی با حضور پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ۱۳۵ هزارمین اسناد املاک تحت عنوان «املاک ملّت» به مردم ایران واگذار شد. 

همزمان با رشت، اسناد املاک مستضعفان از طریق ارتباط تصویری با استان‌های گلستان، مازندران، خراسان جنوبی و شهرستان کنگان در استان بوشهر نیز به صورت رایگان به مردم واگذار شد. 

بنابر گزارش رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، پراکندگی جغرافیایی این املاک در ۲۲ استان کشور بوده و مساحت ۱۳۵ هزار ملک واگذار شده به مردم، بیش از ۳۸۰ میلیون متر مربع و با ارزشی بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد تومان است. 

بنابر گفته فتاح، ۸۵ درصد این املاک با کاربری مسکونی، ۱۴ درصد زراعی و یک درصد نیز تجاری است. 

از ۱۳۵ هزارمین اسناد املاک مستضعفان اعاده شده به مردم، یک هزار و ۵۴۲ فقره سند به وسعت یک میلیون و ۳۸۳ هزار متر مربع سهم مستضعفان گیلانی بوده است. 

از اسناد املاک مستضعفان واگذار شده به مردم گیلان، ۶۱۹ فقره مسکونی، ۲۶ فقره تجاری، ۸۵۹ فقره زراعی و خشت فقره نیز سایر بخش‌ها بوده است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

منبع: فارس
شناسه خبر: 1014563